По книжарници и магазини е пълно с пътеводители, предлагат се и в интернет.Колкото по лъскави и илюстровани, толкова повече грабват погледа. Всъщност разликата между пътеводител и илюстрован албум по дадена тема или дестинация се е размила отдавна. За съжаление все повече такива издания разчитат на перфектни фотографии, но наистина ценната информация в тях е малко. Ще ви разкажа за няколко които аз ползвам.
Първата книга от поредицата, която има амбициозната задача да включи познати и непознати забележителности на България.Ценното в тази поредица е че освен исторически и археологически проучената информация за обектите,в нея има и подробна информация как да стигнете.Като автора коректно е описал пътищата, достъпността и разбира се GPS координатите на самия обект.
Втората книга обхваща част от Софийска област.При нея са запазени същия стол на подробно и аргументирано описание на обектите , както и начина да стигнете до тях.
Третата част ни среша с мистичната Странджа. Освен че са включени малко познати трудно достъпни обекти, с много добро описание.Тук има и още по подробно упътване,като всички критични точки и разклони са маркирани с ординати в помощ на пътешественика.
Четвърта част е района на Маджарово, един малко познат но много интересен край,
Последната засега излязла книга от тази поредица е за района на Стрелча. В нея са включени множество скални светилища и обекти в района, които иначе трудно бихте открили.
И накрая един пътеводител, който обхваща паметници на българското наследство в съседните ни държави.В него много аргоментирано и исторически вярно са описани историята и значението на всяка една забележителност.
Приятно четене и прекрасни пътешествия!