Еленската базилика e раннохристиянски храм, разположен на около 5-6 km североизточно от град Пирдоп, на десния бряг на Еленска река.
Местността Еленско, в която е разположен храмът, в древността била светилище за тракийското племе великокойлалети, които към VI-V в.пр.н.е. стават част от държавата на бесите.В близост до базиликата могат да се видят останките на селище, за които се смята, че са от тракийския град Бурдапа.
Скалната църква при с. Маточина е издълбана във варовикова скала и се намира на 2 км югозападно от селото в местността „Декили кая” (Пробит камък). Лицето на скалата е гладко изрязано и по десетина широки изчукани стъпала, намиращи се от двете страни на входа, се слиза към малък сводест коридор, с дължина 4,40 м, ширина 3 м и височина 3,5 м.Вътрешността на църквата е правоъгълна, засводена отгоре. Тя има размери 7 x 9,85 м, при сегашна височина на свода 5 м. На източната стена на черквата, която няма абсида, има три ниши, разположени на 2 м от пода, които вероятно са служили за поставяне на икони.
На 3 км югоизточно от с. Михалич в местността „Айпандо” („Св. Пантелеймон”) под една камениста тераса е издълбана скална църква. До нея се слиза по 14 стъпала, оградени от двете страни от почти отвесно изсечената скала, образуваща отгоре открит коридор, който в началото е с широчина 2 м, но навътре постепенно се разширява, като достига в края ширина 5 м. В стените му са издълбани две ниши, отгоре – полукръгли, наподобяващи прозорци.
Село Узунджово има многовековна и богата история. Намиращата се на 1 км източно от селото селищна могила подсказва, че тук е имало живот още през халколита. Предполага се, че днешното село е наследник на гранично селище възникнало през средновековието. За първи път се споменава в Сюлейманкьойския надпис на хан Омуртаг (814-831г.) като крепост под името "Макро ливада". Останките от последната се намират на около 5 км североизточно от с. Узунджово. Установено е, че крепостта първоначално е изградена през тракийскта епоха, като е надграждана и разширявана през късната античност и средновековието.
За един от бисерите на ранно християнската архитектура в Европа е призната късно античната и ранносредновековна базилика „Света Богородица“, прочута като „Червената църква“, която още от IV век, та чак до ХIV-и е приютявала службите на богомолците. Тя е архитектурен и археологически паметник от национално значение и се намира на около километър - два от града.