Античното обручище, градено през ІІ – ІV в. е малка част от голямото имение на римлянина от тракийски произход Тит Флавий. Името му научаваме от запазеният и до днес надпис над централният извор, който гласи: "На добър час! Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос и неговата съпруга Клавдия Монтана направиха и посветиха извора на нимфите и Афродита".
Според разкопките, след три десетилетия вярна служба на императора, военноначалникът Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос получава парче земя, край днешното село Каснаково. Там, на върха на един хълм, потънал в зеленината на тракийските цветя, се намира скален извор, почитан от траките като светилище на нимфите. Преданията гласят, че на това живописно място вечер танцуват красивите повелителки на природата – нимфите. Според вярванията, ако жените пият от изворчето вода, те зачеват по-лесно и раждат красиви мъжки рожби – смели рожби на Тракия. Пленен от красотата и мистиката на извора, Тит Флавий решава в чест на съпругата си Клавдия Монтана, да издигне на това място храм на богинята Афродита.
Представлява полукръгла площадка с аязмо и лечебна вода. Местността е известна под името Гяур бунар.
След приемането на християнството, част от езическите храмове са унищожени, а поверията забравени. Свръхестествените лечебни свойства на водата от извора обаче, са си пробили път сред суеверните поклонници християни. За това от незапомнени времена тук всяка година на Спасов ден се събират хора от близо и далеч, за да се помолят за здраве и плодородие.
През 1968 г. Светилището е обявено за паметник на културата от национално значение.
Хасковските минерални бани,са били известни още в древността.Около лековитите извори винаги е било населено.В момента малки и големи хотели, предлагат спа услуги и почивка. Района е наситен с исторически забележителности, които позволяват да се развива освен балнео и културния туризъм.