Още от самото начало искам да подчертая ,че това е само лично моето виждане по въпроса.
Като екскурзовод се сблъсквам непрекъснато с този проблем.Ежедневно чета статии, публикации и най вече сензации за открития. Всякакви ентусиасти и местни любители истирици, правят "открития" и ги кръщават по свое виждане.Много ме радва ентусиазма да се рекламира България и непознатите интересни обекти в нея, но си мисля че това нещо трябва да се прави отговорно. И така би трябвало да се действа с имената на обектите.
България много отдавна е картографирана и топонимите на местности, селища и обекти са известни. Смяната на име на даден обект с ново име, колкото и звучно и красиво да е , води до смяна на единтичността.Най често това се прави с обекти в чиито имена има залегнали турски думи.Разбирам мотивите, но ме притеснява че със смяната, се губи историята на самото място.И в момента за факти разчитаме на местното население което е запазило в преданията истории за самия обект. Следвайки запазените имена и топоними можем да търсим в историческите източници и в трудовете на историци археолози данни за такива места. И ако със смяната на името тази връзка се прекъсне, след време ще е невъзможно да бъде възстановена.На много места из страната са правени археологически разкопки или теренни проучвания преди много години, за тях информация се намира в трудовете на историци, археолози и краеведи, там тези обекти са с имената които са познати на местните хора.
Тези от нас които работят с тази материя виждат колко е ценно да се опазят традициите, а названията са част от тях. В корена на едно название лежи цяла история или легенда която би изчезнала със смяната му.
Надявам се да сме достатъчно отговорни към бъдещите поколения, и да не позволим да се разкъса нишката в историята ни.