Този път няма да разказвам за историята на поредния археологически обект, който да посетите, а ще зачекна една много неприятна и злободневна тема.
А по точно : РЕШЕНИЕ № 863 ОТ 2 НОЕМВРИ 2022 г., ДВ, за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 2 от Закона за подземните богатства – неметални полезни изкопаеми – индустриални минерали – мрамори и мраморна баластра, от находище „Делчевото – 2“, разположено в землището на с. Горнослав, община Асеновград, област Пловдив.
Концесионната попада в границите на защитени зони BG0001031 „Родопи Средни" и BG0002073 „Добростан" и от 22.06.2017 попада в буферната зона на нов тип биосферен резерват "Червената стена", в съответствие с изискванията и принципите на Севилска стратегия на 29-та сесия на МАВ-ICC .
Къде всъщност виждам проблема?
Вече има една действаща кариера на разклона за Манастира Света Петка край с. Мулдава. Манастира и Аязмото му са част от обектите попаднали в полезрението на Министерство на туризма, като за тях са изготвени рекламни презентации по проект : BG16RFOP002-2.010-0002 „Повишаване на капацитета на малки и средни предприятия в сектор туризъм чрез оказване на подкрепа за създаване и функциониране на Организациите за Управление на Туристическите Райони“. Идеята на проекта е да популяризира по малко познати обекти като помогне по този начин за развитието на туризма в дадената Община. Кариерата на самия път за манастира определено няма да помогне за популяризирането му. Съседните населени места вече усещат негативите от разработването и. Шум и прах от взривните дейности са само част от тях. По сериозния и дългосрочен проблем ще се усеща тепърва и екологично и финансово. А с откриването на още две кариери, района съвсем ще загуби притегателната си сила като туристическа дестинация.
Тръгвайки от селата Червен и Долнослав и продължавайки към Беланташ, всеки любител на скалните светилища, се е възхищавал на прекрасната природа и на многобройните къщи за гости и малки хотели с гостоприемни домакини, в селата и махалите в района. Добива от кариерите и движението на самосвали по пътя за Три могили и Добростан, неминуемо ще се отрази негативно на развития в района туризъм, и на природата. Ще се затрудни достъпа до Беланташ, Мостово, Кръстова гора, Караджов камък, Пещера Добростански бисер, Инкая,резерват Червената стена, връх Попа и това са само част от по познатите забележителности в района, освен тях мога да посоча още десетки, почти неизвестни. Кариерите ще създадат не повече от десетина работни места за охрана ,а ще закрият стотици, тези на заети в туризма, в къщите за гости местата за хранене, ще са предпоставка малките семейни бизнеси да фалират.
Според регистъра на Министерство на туризма в района има регистрирани, места за настаняване и хранене: Национален туристически регистър :: Министерство на туризма (government.bg)
Асеновград :Места за настаняване -26, Места за хранене -126
с.Врата:Места за настаняване -19, Места за хранене -2
с.Горнослав:Места за настаняване -1
с.Добростан:Места за настаняване -3
с.Мостово: Места за настаняване -10
Сини връх: Места за настаняване -3
с.Червен: Места за настаняване -5, Места за хранене -4
с.Жълт камък: Места за хранене -1
с.Мулдава: Места за настаняване -1, Места за хранене -1
с.Нови Извор :Места за настаняване -1, Места за хранене -1
с.Тополово: Места за настаняване -2, Места за хранене -3
с.Леново: Места за хранене -2
с.Конуш: Места за хранене -2
с.Козаново: Места за хранене -2
с.Избегли: Места за хранене -2
с.Новаково: Места за настаняване -2
Всички тези населени места са в по голяма или по малка близост до бъдещите кариери, и неминуемо ще попаднат в обсега на дейността им. Силните въздушни течения в района на Добростан, ще разнасят праха из цялата Община. Замърсяването ще е предпоставка за намаляване на туристите и неминуем фалит на бизнесите свързани с туризма.Къщите за гости и хотелите които успяха да просъществуват по време на пандемията и затварянето на бизнеса им, едва стъпват на краката си.А тепърва ги очаква още по сериозен проблем.Концесията и бъдещите кариери реално заплашват да унищожат малкия бизнес в района.
Община Асеновград няма интерес да развива туризъм от години. Но явно сега се стреми да унищожи и малкото успял да се самоизгради туристически бизнес и продукт. Не само че дълги години не се направи нищо за разработването и консервирането като туристически обект на археологическия обект Лопките, но и беше позволено да се унищожи част от него. Археологическите находки потвърждават, че храмовият комплекс датира от втората половина на ІV хил. пр.н.е., когато културното развитие на енеолитната цивилизация в българските земи е достигнало своята кулминация. А кой знае , възможно е бъдещите проучвания да докажат, че така дълго търсения храм на Кибела в района на Асеновград е точно в този комплекс!
Темата за археологическите, културни, религиозни и природни забележителности в този не много голям район е много дълга, въпроса е дали обаче съществуването на някои от тях, в близко време, няма да остане само в снимки и статии, дали ще можем да се преборим да ги съхраним!
Инициативния комитет за спиране на концесията ще продължи да се бори, а в следващите статии ще продължа да ви запознавам с застрашените обекти, и развитието на казуса.
Линк към петицията за запазване на природата и забележителностите в района Не на концесия за добив на мрамори и мраморна баластра в село Горнослав - Peticiq.com