Сегашната конструкция на Атеренски мост е от XVI век. Осъществявал е връзката с крепостта Лютица. Някои източници смятат, че е свързвал вила Армира с укреплението. Преди това там е минавал древен римски път водещ до Бяло море.
Никола Фичев се счита за една от най-ярките ренесансови фигури на българското Възраждане. От своите съвременници е бил ценен като майстор (уста), а от наследниците си - като всепризнат първомайстор на националната архитектура. Много са мостовете, къщите, църквите, камбанариите и чешмите, които е сътворил с ръцете си и е вложил частица от себе си в тях. Вижте част от неговите архитектурни шедьоври, на които може да се полюбувате отблизо.
В родопското село Могилица се намира най-големият късносредновековен феодален замък без аналог на Балканския полуостров - Агушевите конаци. Агушевите конаци се състоят от три последователно свързани двора с жилищни и стопански сгради и изолирани един от друг с вътрешни зидове. Във всеки двор се е намирал по един кладенец, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения. Те са паметник от национално значение от 1964 година. Намират се в центъра на село Могилица на полегатия бряг на река Арда.
По-възрастното местно население от околните села, откакто се помнят наричат моста „дженевиз кюпрюсю”. Като „дженевизи” били обозначавани римляните и техните наследници. Определението „дяволски” възниква доста по-късно в резултат на местни митове и легенди.