Манастирът "Св. Никола" - Тюрбето на Осман Баба се намира в северозападния край на с. Текето, в дясно на пътя от с. Тракиец.Местните легенди, а и направените през последните години археологически разкопки, говорят, че днешното тюрбе на Осман Баба е било построено върху разрушения от турците български манастир "Св. Никола".Няма сведения за живота на християнската обител, нито за това кога е била разрушена. Знае се, че тюрбето е издигнато около 1507 година, при управлението на султан Баязид II (1481-1512). Според Евлия Челеби през XVII век тюрбето е било в центъра на по-голям култов комплекс (теке), който днес не е запазен. Теке (от турски - tekke) e мюсюлманска монашеска общност, манастир, обикновено ритуален комплекс от сгради, в който централно място се заема от седмоъгълна сграда - Тюрбе, която е гробница/мавзолей (обикновено символично) на светец. В тукашното тюрбе е разположен гробът на алевийския светец Отман баба (?-1478). Днес мястото е едно от най-посещаваните места от хетеродоксалните мюсюлмани. Тюрбето на Осман Баба е едно от най-старите в България, то се родее с текетата: на Демир Баба край с. Свещари, Исперихско; на Акязълъ Баба в с. Оброчище, Добричко; на Кадемли Баба край с. Сокол, Новозагорско; на Мустафа Канаат край с. Александрия, Добричко и др. Забележителен е фактът, че повечето от тези мюсюлмански култови обекти са изградени върху разрушени християнски манастири.
Какъв е бил Осман Баба се разбира от надписа с арабско писмо над входа на тюрбето, в превод звучи така:
"КРАСИВ КРАЙ!
Ако Всевишният пожелае и изпълни страната с благоволения, това ще бъде извор за Осман Баба. Намирайки благоволение във вътрешността на страната Румелия, той израсна и се създаде в нея. Той пое пътя на всички достойни старци. Като водач на Джемаат, той – в необятната като море божия благодат, беше пазач от тъга и печал (неяснота поради изтриване). Излязъл от Хърсан през седемстотин и деветдесетата (1389 г.), той подава ръка на раята в Румелия да бъде молитствуван от молящите се. В осемстотин осемдесет и трета (1479 г.) се пресели във вечността Осман Баба."
В архитектурно отношение тюрбето е един много добре запазен култов паметник. Представлява седмоъгълна каменна сграда с правоъгълно преддверие. Има височина 11 м и диаметър на купола 7,2 м и е изградена от квадри бял пясъчник, с мраморен портал. През последните години към тюрбето е изграден комплекс, който включва кланница за жертвените агнета, пекарни, фурни и навес за около 300 души, паркинг за 40 автомобила, както и малък хотел построен в архитектурен стил съобразен със святото за алиенската духовност място. Източно от тюрбето на Осман баба е разположено по-малко тюрбе с два символични гроба, каменната сграда е построена през XX век.
Днес на святото място идват поклонници от цял свят да се молят и правят курбан за здраве, за сбъднали и преживяни щастливи мигове или за да се пречистят от отминали лоши случаи. На курбана се канят приятели, роднини, комшии, случайно дошли на святото място и други хора. Традицията е - нищо да не се взима от святото място, а само да се донася. Всички дарове остават за тюрбето.