Аязмо Свети Йоан Кръстител - при църквата Света Богородица Благовещение
Аязмото, чиито патрон е светията - Кръстител е построен под западният край на храма света Богородица - Благовещение. Има една стара легенда, според която настоящото аязмо е построено върху древен извор. В извора вътре в него вярващите пускат монети за здраве и берекет.
Водата от аязмото излиза през чешма, намиращата се на западната ограда на храма. Извеждането на водата от храма става през 1942 година. Прави впечатление идеалното състояние както на аязмото, така и на целия храмов комплекс. На самата чешма има дарителски надпис, със следния текст :
''Дарение на Ева и Веселин Тумбеви, с богоугодния дарителски труд на Аргир Сотиров и Божил Драгинов, при свещенодействието на свещеноиконом Тодор Димитров''.
Край храма се намира извора ''Топлицата'' което обяснява наличието на аязмото и изобщо в Асеновград и района около града, и доказва безпорно, че ако около една религиозна сграда има ли извираща вода, река или извор, то непременно около нея възниква аязмо. Водата във всяко едно от тях е изключително лековита и дарява на вярващите, които изцеление.
Има едно много интересно предание за аязмото ''свети Йоан Кръстител''.
Вярва се, че в този извор има рибка която може да се види само от водени от вяра хора. Това е действително така. Рибката съществува, защото през един неделен ден през ноември 2001 година и аз я видях. Водата тук е много полезна и много лековита и помага за излекуването на редица заболявания.
Стенописите в аязмото са с изключителна художествена стойност. Те са дело на най-известният майстор стенописец и иконограф в България - Захари Зограф, затова и стойността им е огромна. Когато известният зограф идва да ризува аязмото през 1838 г. той казва:
"Дойдох в Станимака, за да докажа че и дуваря няма да ми се опре".
Вещи лица изказват мнение, че във фреската ''свети пророк Захарий'' зографът възпроизвел собствения си портрет. И наистина не във всеки храм се среща такъв стенопис, още повече, че стенописецът носил името на старозаветния пророк. Това е нещо, което не се среща особено често дори и по нашите земи, така богати на стенописи от известни майстори.
Аязмото привлича хиляди поклонници от всички краища на България, които идват целогодишно тук да отпият миг вълшебство потапяйки се в тъмнината на аязмения параклис.
Ето и една своеобразна малка галерия, която показва в детайли красотата и неповторимостта на аязмото при храм "Света Богородица Благовещение". На нея се вижда аязмената чешма от различни гледни точки, иконата "Благовещение" източно от входа на аязмото, ктиторската плоча и иконата на чешмата иконата на света Богородица над вратата на аязмото, както и мраморната плоча с надпис "аязмо".